Blog

Diş dolgusu hakkında hasta bilgilendirme

Diş dolgusu  nedir?

Diş dolgusu dişlerin çürük, travma veya çatlak gibi nedenlerle harabiyete uğraması sonucu kaybedilen dokunun yerine doku dostu materyallerle tedavi edilmesidir. Kompozit  (beyaz dolgu), amalgam (gri veya gümüş dolgu),altın, inley ve onley dolgular mevcuttur. Ancak rutinde kompozit ve amalgam dolgular yapılmaktadır.

 

Erken tedavi önemli midir?

Erken dönemde tedavi edilmeyen dişlerde hassasiyet artışı, enfeksiyonel durumlar sonrası kanal tedavisi ihtiyacı artmaktadır. Çok geç kalınan durumlarda dişin çekimi gerekebilir. Bu sebeplerden dolayı erken tedavi dişin tedavi seyri açısından önemlidir.

Tedavi esnasında ağrım olur mu?

Dolgu tedavileri basit ve zor vakalar olarak ayrılsa dahi lokal anestezi ile dolgu tedavisi esnasında hasta konforlu ve ağrısız tedavi görebilmektedir.

Tedavi sonrasında ağrım olur mu?

Genel olarak tedavi sonrası ağrı görülmez. Ancak doku kaybının çok olduğu ve sinir ve damar paketine yakın olduğu vakalarda işlem sonrası geçici bir süre ile sıcak ve soğuk hassasiyeti görülebilir.

Dolgu yaptırdığım dişimi ne kadar süre ile kullanabilirim ?

Dolgu yapılan dişlerin kullanım süresi dişin harabiyet miktarına, kullanılan materyalle , hekimin el hassasiyeti ve yeteneğine, hastanın yeterli ağız hijyenine özen gösterip göstermemesine vs .  göre değişir.

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi diş kökünde veya köklerinde bulunan damar ve sinir yapılarının enfeksiyonu veya travması sonucu diş hekiminin sinir ve damar yapılarını alması ve doku dostu bir materyalle doldurması işlemidir. Dişin çekim öncesi kurtarılması için uygulanan son tedavi işlemidir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?

-Pulpal enfeksiyonlarda

-Dişe gelen direk veya indirek travmalar

-Daha önce yapılmış porselen kaplama altındaki dişin çürüğü veya enfeksiyonları

-Diş etinden kaynaklanan enfeksiyonların diş damar ve sinir yapılarını etkilemesi

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisine hekimin hasta konforunu ön planda tutması ve işlem sırasında ağrı duyulmaması için diş yapılarını lokal anestezi ile uyuşturması ile başlanır. Anestezi sonrası kök kanallarına ulaşılır kanal eğeleri ile damar ve sinir yapıları ortamdan uzaklaştırılır. Kanallar mikroorganizmalar açısından temizlenebilmesi için antimikrobiyal ajanlar ile yıkanır. En son aşama olarak doku dostu bir materyalle doldurulur.

Kanal tedavisi seansları ?

Kanal tedavisi seansları dişin enfeksiyonu, vital (canlı) veya devital (ölü)olması durumuna göre seans sayıları değişebilir. Tek seansta biten tedaviler olabildiği gibi birden fazla süren tedaviler de olabilir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Kanal tedavisi sonrası ilk birkaç saat veya birkaç gün ufak sızlama şeklinde ağrılar olabilir ancak bunlar korkulacak ağrılar değildir.

Kanal tedavisi yaptırdığım dişimi ne kadar süre kullanabilirim?

Yeterli tedaviyi görmüş bir dişin kullanım süresine en fazla etki eden faktör hastanın ağız bakımına göstermiş olduğu özendir. Herhangi sistemik rahatsızlığı olmayan, yeterli diş fırçalaması yapan ve ağız hijyenine özen gösteren hastalar uzun yıllar kullanabilir.

Diş Taşı Temizliği Hasta Bilgilendirmesi

Diş taşı temizliği nedir?

Ağız mikroorganizmalar açısında çok zengin bir ortamdır.yeterli ağız hijyenine sahip olmayan bireylerde mikroorganizmlar diş yüzeyinde birikerek plak halini alırlar. beyaz,sarı,kahverengi veya siyah lekeler halinde görülebilirler.Diş taşı temizliği ise hekimin dental aletler ile bu yapıların ortamdan uzaklaştırılması işlemidir.

Diş taşı temizliği esnasında anestezi uygulanır mı?

Diş taşı temizliği esnasında anestezi rutin olarak uygulanmaz. Ağrılı bir tedavi değildir.

Diş taşının zararları nelerdir?

Diş taşı temizliği yapılmadığı taktirde mikroorganizmaların kolonileşmesi için ortam oluşturulmuş olunur. Diş etlerinde çekilmeler veya ağız kokusu da görülmeye başlar. Zamanla kemik erimesine bağlı olarak dişlerde sallanmalar ve hatta dişin destek dokusunu kaybetmesi sonucu dişin çekimine sebebiyet verebilir.