Diş dolgusu hakkında hasta bilgilendirme

Diş dolgusu  nedir?

Diş dolgusu dişlerin çürük, travma veya çatlak gibi nedenlerle harabiyete uğraması sonucu kaybedilen dokunun yerine doku dostu materyallerle tedavi edilmesidir. Kompozit  (beyaz dolgu), amalgam (gri veya gümüş dolgu),altın, inley ve onley dolgular mevcuttur. Ancak rutinde kompozit ve amalgam dolgular yapılmaktadır.

 

Erken tedavi önemli midir?

Erken dönemde tedavi edilmeyen dişlerde hassasiyet artışı, enfeksiyonel durumlar sonrası kanal tedavisi ihtiyacı artmaktadır. Çok geç kalınan durumlarda dişin çekimi gerekebilir. Bu sebeplerden dolayı erken tedavi dişin tedavi seyri açısından önemlidir.

Tedavi esnasında ağrım olur mu?

Dolgu tedavileri basit ve zor vakalar olarak ayrılsa dahi lokal anestezi ile dolgu tedavisi esnasında hasta konforlu ve ağrısız tedavi görebilmektedir.

Tedavi sonrasında ağrım olur mu?

Genel olarak tedavi sonrası ağrı görülmez. Ancak doku kaybının çok olduğu ve sinir ve damar paketine yakın olduğu vakalarda işlem sonrası geçici bir süre ile sıcak ve soğuk hassasiyeti görülebilir.

Dolgu yaptırdığım dişimi ne kadar süre ile kullanabilirim ?

Dolgu yapılan dişlerin kullanım süresi dişin harabiyet miktarına, kullanılan materyalle , hekimin el hassasiyeti ve yeteneğine, hastanın yeterli ağız hijyenine özen gösterip göstermemesine vs .  göre değişir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş dolgusu hakkında hasta bilgilendirme

Comments are closed.